Ovoce a zelenina do škol - ochutnávkový koš

25.05.2015 12:19

            Když  byl v roce 2000 spuštěn projekt  EU „Ovoce a zelenina do škol“, naše školička se do něj bez váhání již od počátku  zapojila.

            Projekt  je financován z prostředků EU, která poskytuje 73 % celkové částky podpory, zbylých 27 %  je dotováno z národního rozpočtu ČR. Na čerstvé ovoce a zeleninu mají nárok zcela zdarma všichni žáci 1. až 5. ročníků základních škol.

            Podpora je poskytována na čerstvé ovoce a zeleninu, dále na balené, popřípadě různě upravené ovoce a zeleninu a na balené 100% ovocné a zeleninové šťávy. Balené ovoce a zelenina, stejně jako šťávy, nesmějí obsahovat přidaný cukr, jiná sladidla, barvy, sůl, tuky a konzervanty.

            Cílem projektu je zvýšit u dětí oblibu ovoce a zeleniny, přispět ke změně jejich stravovacích návyků, tím bojovat proti dětské obezitě, a tak zlepšit zdravotní stav mladé populace.

            Na změnu stravovacích návyků žáků se zaměřujeme především v rámci našich doprovodných opatření k projektu. Letos jsme se např. přihlásili k doprovodné akci „Ochutnávkový koš“. Děti si užily několik dnů opravdových ovocných a zeleninových orgií a seznámily se i s některými méně známými exotickými plody.      

            Na ochutnávku navázaly a ještě v následujícím období budou navazovat další aktivity. Např. v rámci prvouky hrají žáci s ovocem a zeleninou paměťové a smyslové hry, kdy se zavázanýma očima rozeznávají jednotlivé produkty hmatem, čichem a chutí, učí se třídit produkty na ovoce a zeleninu, nebo na ovoce rostoucí na stromech či keřích apod., při jazykovém vyučování se vymýšlejí hádanky a učí se tak jednotlivé druhy výstižně popisovat, mohou také vymýšlet recepty, jak zajímavě připravit ovoce a zeleninu ke konzumaci, řeší doplňovačky a křížovky a to nejen v českém, ale i v anglickém jazyce. V přírodovědě pak starší děti mohou soutěžit v tipování, v jakém podnebném pásmu nebo v jakých zemích, světadílech se ovoce/zelenina pěstuje. Ovoce a zeleninu mohou děti soutěživě kreslit, malovat i modelovat, rovněž se dá tematicky využít k motivaci při pěstitelských pracích na školní zahradě.

            Děti se tak díky projektu dozvědí mnoho zajímavých informací a atraktivním způsobem se seznámí s produkty, které dříve odmítaly, nebo je ani neznaly.

            I když dodávky ovoce a zeleniny do škol několikrát za měsíc nezajistí správné stravování, pomáhají dětem naučit se, že ovoce a zeleninu mají zařadit do svého jídelníčku každý den.

                                                                                                                                                          Zdeňka Grmelová, učitelka

 

—————

Zpět