Návštěva kozí farmy

01.04.2015 14:24

    Poslední den před velikonočními prázdninami měly děti z naší školy nevšední zážitek. Žákyně a žáci 2. – 5. třídy vyrazili na exkurzi do nedalekých Koválovic na kozí farmu Nikáda paní Lenky Kubíkové. Na této farmě jsou chovány kozy bílé krátkosrsté a hnědé krátkosrsté. Farma hospodaří v režimu ekologického zemědělství od roku 2011.

    Nejdřív jsme si prohlédli dojírnu. Ti odvážnější si na vlastní ruce zkusili i dojení. Přes prvotní nezdary se to většině odvážlivců i paní učitelce Florusové mimořádně dařilo. My učitelky jsme obdivovaly, jak jsou kozy naučené jít za sebou k dojení a spořádaně se vracet do kotců. To kdyby uměli naši žáci!

    Poté jsme postoupili do stájí, kde děti mohly vlézt do kotců přímo ke zvířatům.  Průvodkyněmi nám byly Nikolka (žákyně druhé třídy) a Adélka (budoucí prvňačka), jejichž rodině farma patří. Děti nepřijely s prázdnou – suchý chleba jim kozy doslova žraly z ruky. A tak celou hodinu děti krmily, hladily a chovaly roztomilá kůzlata.

    Nikomu se nepodařilo kůzlata a kozy spočítat. Jen kozly ano – ti jsou čtyři. Samozřejmě fotoaparát a mobily byly v pohotovosti, a tak budou mít někteří vlastní fotky na památku. Na závěr exkurze byla ochutnávka mléka, několika druhů kozích sýrů, tvarohu a jogurtu – pro nás ochuceného marmeládou. Dětem chutnal hlavně nabízený jogurt.

    Určitě to nebyla návštěva poslední, protože se v Koválovicích všem náramně líbilo. A snad jsme tímto výletem i trochu přispěli k propagaci zdravé výživy a o vynikající kozí jogurty a sýry teď na naší škole bude velký zájem.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Jarmila Dušková

—————

Zpět