Škola plná básniček

20.03.2015 11:10

Na naší škole bývá již mnoho let tradicí věnovat se v měsíci knihy – březnu – veršům a uměleckému přednesu. Musím říci, že recitace se u našich žáků kupodivu setkává s velkou odezvou a je velmi populární. Naše vítězné recitátorské tažení vypuklo hned 3. března okresní soutěží ve Vyškově, o které paní učitelka Ivana Florusová napsala:

„S fantastickými výsledky přijeli z této soutěže Aneta Cupáková (3. třída), Pavel Zedníček (3. třída) a Martin Zoufalý (5. třída).

Všichni tři se totiž ve svých kategoriích umístili a chlapci navíc získali možnost předvést své recitátorské umění na regionální přehlídce dětských recitátorů „Dětská scéna 2015“ v Brně.

Soutěž v přednesu má na naší škole dlouholetou tradici a nejednou jsme už získali velmi dobrá ocenění na půdě okresu. Ovšem letošní úspěchy nám všem doslova vyrazily dech. Obě soutěžní kategorie ovládli školáci ze Švábenic: Pavel Zedníček 1. místo v I. kategorii, Martin Zoufalý 2. místo ve II. kategorii, Aneta Cupáková čestné uznání.

Ve čtvrtek 16. dubna bude Pavel s Martinem „hájit barvy“ naší školy na již zmíněné přehlídce v krajském městě.

Držme jim společně palce!!!“ (konec textu)

Kromě našich reprezentantů pak i všichni ostatní měli šanci blýsknout se ve čtvrtek 19. 3. před svými spolužáky na celoškolní přehlídce. Přestože všichni neměli tu odvahu vystoupit se svým přednesem, i tak byla dobrovolná účast ohromující. Letos se nám představilo celkem 43 malých umělců a kupodivu nejvíce recitátorů se přihlásilo z 1. třídy. Nikdo z účinkujících neodešel s prázdnou a vítězové si zaslouženě odnášeli navíc ke sladké odměně i diplomy s pěknými cenami.

Ty nejlepší z nejlepších vybíraly dvě poroty – odborná (paní učitelky) a divácká (žáci). A nutno dodat, že rozhodování vůbec nebylo jednoduché. Ale jak už to chodí, všichni zvítězit nemohou a poroty rozhodly takto:

1. kategorie – odborná porota:
  1. místo: Patrik Gabrišák (2. třída)
  2. místo: Veronika Menšíková (2. třída)
  3. místo: Jan Vrána (1. třída)

Vítěz za diváckou porotu: Ondřej Navrátil (2. třída)

1. kategorie – odborná porota:
  1. místo: Ondřej Vidlář (4. třída)
  2. místo: Dominik Trávníček (4. třída)
  3. místo: Adéla Navrátilová (5. třídaČestné uznání:

Čestné uznání: František zacpálek (3. třída), Robert Novák (4. třída), Karolína Vránová (4. třída)

Vítěz za diváckou porotu: Gabriela Nováková (5. třída)

Věřme, že nejen básničky a říkanky, ale i literatura obecně bude pro naše žáky i nadále přitažlivá a lákavá a že i v době počítačů a tabletů si najde v hledáčku zájmů našich potomků své přední místo. Byla by to jedna z největších odměn nejen pro nás – paní učitelky, ale v podstatě i pro naše žáky do života vůbec.

Jana Zatloukalová, ředitelka školy